Ako vybrať cumlík?

Bez cumlíka sa nezaobíde skoro žiadne bábätko. Lenže v každom obchode s potrebami pre deti, v každom hypermarkete i lekárni je ich veľké množstvo. Líšia sa veľkosťou, materiálom i tvarom. Ktorý je ten najlepší? Skúsime Vám poradiť.

Bez cumlíka sa nezaobíde skoro žiadne bábätko. Lenže v každom obchode s potrebami pre deti, v každom hypermarkete i lekárni je ich veľké množstvo. Líšia sa veľkosťou, materiálom i tvarom. Ktorý je ten najlepší? Skúsime Vám poradiť.

Doba čítania 3 min.
Aneta, redakcia Heureka.sk

Prečo kupovať cumlík

Cumlík patrí k základnej dojčenskej výbavičke. Veď len jemu často vďačíme za trochu pokoja či pár hodín nerušeného spánku. O používaní tejto pomôcky k utíšeniu dieťaťa sa vedú mnohokrát rozsiahle polemiky, a pretože sa stretnete s protichodnými názormi, riaďte sa vždy svojím rozumom.

Veľa mamičiek s používaním cumlíka váha. Ich používanie má pre dieťa svoje pozitíva i negatíva. Rozhodne pri výbere voľte osvedčené značky a nešetrite.

Druhy cumlíkov

Pre novorodenca sú najvhodnejšie cumlíky s pomalým prietokom, u starších detí, ktoré si už na kŕmenie z fľaše zvykli, možno zvoliť cumlík s rýchlejším prietokom. Pravidelne sa uisťujte, či zvolený cumlík v maximálnej možnej miere zodpovedá potrebám Vášho dieťaťa, jeho rastu a rozvoju.

Cumlíky sa vyrábajú buď z gumového latexu alebo zo silikónu. Silikónové cumlíky vydržia o niečo dlhšie (guma totiž po čase zmäkne), avšak nie sú vhodné pre staršie deti s vyvíjajúcimi sa zúbkami, mohli by cumlík poškodiť. Čo sa týka tvaru, existujú na trhu cumlíky okrúhle a plochejšie, anatomicky tvarované. Hoci guľatý cumlík môže na prvý pohľad viac pripomínať prsník, kupujte vždy radšej cumlíky so špeciálnym tvarom. Sú totiž navrhnuté tak, aby napomáhali správnemu vývoju čeľuste a poschodia a napodobňujú správanie ďasien pri dojčení. Výber správnej veľkosti a prietoku cumlíka je veľmi dôležitý. 

Jednotlivé typy cumlíkov sú odstupňované podľa veku dieťaťa aj podľa sily prietoku (veľkosti / počtu dierok v cumlíku). Slabý prietok je vhodný na riedke tekutiny (čaj), stredné na mlieko a silný na kašu. Ak sa bábätko počas kŕmenia z dojčenskej fľaše zadúša alebo vykašliava mlieko, prietok použitého cumlíka je príliš rýchly, ak naopak počas kŕmenia s fľaštičkou zápasí a má problémy s rovnomerným satím mlieka, znamená to, že prietok cumlíka je príliš pomalý. Tekutina by nemala z fľaštičky pri otočení tiecť, ale len pozvoľna odkvapkávať, aby bol uspokojený sací reflex dieťaťa. Určite je na mieste si uvedomiť, že cumlíky nie sú večné a ich vlastnosti sa môžu s časom zhoršovať. 

Ak nedodržíte správnu veľkosť, bábätko si zvykne na to, že sa mu z fľaše saje lepšie a nebude sa chcieť k prsníku vrátiť. Neprechádzajte preto na ďalší typ cumlíka s väčším prietokom príliš skoro. Správnu rýchlosť prietoku môžete overiť rýchlym testom: otočte fľašu hore dnom a sledujte, ako rýchlo z nej tekutina kvapká. Mala by odkvapkávať pozvoľna, nie príliš rýchlo alebo dokonca tiecť pramienkom.